Start >> Gmina Biały Dunajec >> Placówki Szkolne

Na szlaku Wawrzyńcoka

Główną nagrodą w XV jubileuszowym konkursie plastycznym p.n. „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. W. Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu była wycieczka górska w Tatry. Laureaci nagród specjalnych pod egidą szefa Centrum Edukacji TPN, a zarazem przewodnika tatrzańskiego Jana Krzeptowskiego-Sabały udali się na wędrówkę nad Czarny Staw pod Rysami. Widnieje tam krzyż ustawiony w 1836 roku wykonany ze stali przez Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka budzący podziw i pokorę wobec majestatu gór. Uczestnicy podczas wędrówki mogli dowiedzieć się wielu informacji historycznych, przyrodniczych i ekologicznych dotyczących Tatr. Fundatorami nagrody głównej byli Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów.

Rozdanie nagród XV Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka"

23 marca w Szkole Podstawowej w Gliczarowie Dolnym odbyło się uroczyste podsumowanie XV Jubileuszowego Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka". Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu" i poświecona była twórczości Wojciecha i Piotra Kułachów-Warzyńcoków. Spośród 330 nadesłanych prac komisja konkursowa przyznała 60 równorzędnych nagród w kat. malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, ceramika i rzeźba w drewnie. Wszystkim laueratom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki.  Dodatkowo komisja wyróżniła kilkanaście osób, którym specjalne nagrody zostaną wręczone w kwietniu podczas uroczystego wernisażu w Muzeum Podhalańskim im Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Wyniki XV Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci-Wawrzyńcoka"

Poznalilśmy laureatów jubileuszowego XV Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka", edycja 2018 - "PIĘKNO ZAKLĘTE W DREWNIE I KAMIENIU" organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym, Gminny Ośrodek Kultury im. Generała Brygady Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Jury w składzie: Jadwiga Król-Wilczek (przewodnicząca), Janusz Tycner, Joanna Borowicz, Bogumiła Kułach, Regina Mrowca-Kenar (opiekun komisji)   po obejrzeniu 330 prac przyznało 15 nagród specjalnych i 60 nagród równorzędnych. Jury podkreśla bardzo wysoki poziom konkursu. Rozdanie nagród odbędzie się w dniu 23 marca  o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Gliczarowie Dolnym. Natomiast nagrody i wyróżnienia specjalne zostaną wręczone w kwietniu podczas uroczystego wernisażu w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu.

Laureaci XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka

Poznaliśmy laureatów XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka. W etapie wojewódzkim zaprezentowało się ponad 140 uczestników z 12 miejscowości, których oceniali wybitni znawcy podhalańskiego folkloru i gwary, znakomici naukowcy, twórcy i regionaliści: dr hab. Anna Mlekodaj, dr Barbara Zgama, Katarzyna Chowaniec Trebunia, Beata Zalot, Halina Para, Anna Trebunia-Wyrostek, Aniela Bafia, Marianna Łukaszczyk, Zofia Roj Mrozicka, Stanisława Wiercioch, Zofia Mieszczak, Anna Malacina-Karpiel, Robert Kowalczyk, Bartłomiej Kudasik, Andrzej Czernik. Jury z zadowoleniem stwierdza wysoki poziom prezentowanych recytacji. Przegląd rokrocznie organizuje Szkoła Podstawowa nr 2 w Białym Dunajcu. Wyniki i obszerna fotorelacja w dalszej części artykułu.

Święto podhalańskiej poezji i gawędziarstwa!

W czwartek 8 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbędzie się FINAŁ XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. Na tym jednym z najstarszych podhalańskich konkursów słowa (poświęconemu pamięci Andrzeja Skupnia – Florka, pochodzącego z Białego Dunajca znanego poety ludowego) można będzie posłuchać znakomitych interpretacji gwarowych wierszy i gawęd wykonywanych przez dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich z całego Podhala, a także Orawy, Spisza i Pienin.

Początek wojewódzkiego etapu konkursu od godz. 9.30 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Miłośników Podhala 23.

Listopad 2018
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie